3 Ocak 2015 Cumartesi

Zeytinyağlı Yaprak Sarma


Bayramların, özel günlerin, anne sofralarının vazgeçilmez yiyeceği zeytinyağlı yaprak sarma , pek çok ailede farklı malzemelerle hazırlansa da yine de temel malzemeler değişikliğe uğrayamadığından her çeşidi herkesin damak tadına uyan çok lezzetli bir zeytinyağlı yemek tarifi .

Sofralardan eksik olmayan ve zeytinyağlılar arasından sıyrılan bu lezzet Mutfak Kazan Biz Kepçe sayfasında da yerini almalı diye düşündüm ve annemden bana geçen  zeytinyağlı yaprak sarma tarifini sizlere sundum. Haydi başlayalım...

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Malzemeleri:
-1 kg salamura yaprak ya da taze yaprak
-4 su bardağı pirinç
-2 su bardağı zeytinyağı
-1 kg soğan
-3.5 su bardağı su
-Nane, dolmalık bahar, karabiber, tarçın, dolmalık fıstık, toz şeker, kuş üzümü, tuz. (Baharatlar damak tadınıza uygun olacak şekilde ayarlanmalıdır.)

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Tarifi:
-Soğanları soyun ve ince ince doğrayın. Çok fazla soğan olduğundan en pratiği mutfak robotundan geçirmek.
-Doğradığınız soğanları bir tencereye alın ve 2 su bardağı zeytinyağını soğanların üzerine ilave edin. Soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun.
-Pembeleşen soğanların üzerine, yıkanmış pirinçleri ekleyin.
-Soğan ve pirinçleri yaklaşık 5 dakika kadar kavurun ve ardından baharatların ekleyin.
-Soğanlı ve pirinçli karışımın baharatlarla özleşmesi için bir 10 dakika kadar daha kavurmaya devam edin.
-Ardından 3.5 su bardağı suyu pirinçlerin üzerine dökün ve ağzını kapatıp pişmesini bekleyin.
-Pişen iç pilavınızı demlenmeye alın.
-Eğer yapraklarınız salamura ise iyice yıkayıp tuzunu alın. Ardından sıcak su döküp 10 dakika suda bırakın. Eğer taze yaprak kullanıyorsanız iç pilavı hazırlarken bir yandan da yaprakları haşlayın.
-Son olarak hazır hale gelen yaprakları ve iç pilavı incecik sarın. En zor ve zahmetli noktası da bu. 1 saat sarılan sarmalar, beş dakikada mideye iniyor. :)Zeytinyağlı Yaprak Sarma hazır, afiyet olsun! :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder